Seraus, Guerra, Davis-Young named UMES PRMC Athletes of the Week
Adrienne Guerra picked up two big wins last week.
April 25, 2016

PRINCESS ANNE, Maryland -

Senior bowler Thashaina Seraus (Oranjestad, Aruba), sophomore pitcher Adrienne Guerra (Monrovia, California) and sophomore thrower Regyn Davis-Young (Lanham, Maryland) have been named University of Maryland Eastern Shore, Peninsula Regional Medical Center (PRMC) Athletes of the Week for the week ending April 24.

Seraus was named to the All-Tournament Team at the United States Bowling Congress (USBC) Intercollegiate Team Championships, while leading the team to the semifinals of the event. When the weekend was finished, Seraus registered 101 strikes in 153 chances, a 66 percent conversion rate. In the 42 spare chances after that, she successfully converted 25. Her numbers in qualifying were even better, with a strike percentage of 71 percent and just five opens out of 64 total chances. The senior was one of five bowlers to be honored in the tournament.

Guerra picked up her eighth win of the season after tossing a career-high eight innings in a 2-1 home win against Norfolk State on April 21. She fanned seven Spartans and allowed only one run in the victory. On Sunday (April 24) at Morgan State, Guerra won for the ninth time this season, going seven innings and striking out a season-high 10 in a 4-2 victory.

Davis-Young, fresh off setting three new top collegiate marks the weekend, proved she wasn’t finished by topping two of them at the Morgan Legacy in Baltimore. Her distance of 13.63 meter not only became a new top mark, but it gave her a runner-up finish and earned her qualification to the IC4A/ECAC Championships in May. Davis-Young also set a new personal best collegiate mark in the hammer throw with a distance of 36.88 meters.

Track & Field will head to the Penn Relays this weekend, while Softball travels to Drexel on Tuesday (April 26).

The bowling team has finished its season.

 

Previous PRMC Athletes of the Week:

8/31-Alana Polk (Volleyball)

8/31-Lucia Babic (Volleyball)

9/8-Zuzana Ondruskova (Volleyball)

9/8-Khalil Rmidi Kinnini (Cross Country)

9/14-Zuzana Ondruskova (Volleyball)

9/14-Khalil Rmidi Kinnini (Cross Country)

9/21-Jennaya Hield (Cross Country)

9/21-Jordan Leon (Cross Country)

9-28-Haley Robinson (Volleyball)

9-28-Bryce Young (Golf)

10-12-Zusana Ondruskova (Volleyball)

10-12-Khalil Rmidi Kinini (Cross Country)

10-19-Thashaina Seraus (Bowling)

10-19-Khalil Rmidi Kinini (Cross Country)

10-26-Alana Polk (Volleyball)

10-26-Kirstin Fink (Volleyball)

11-2-Khalil Rmidi Kinini (Cross Country)

11-2-Norman Blanco (Golf)

11-9-Petra Jerabkova (Volleyball)

11-9 Zuzana Ondruskova (Volleyball)

11-16 Thashaina Seraus (Bowling)

11-16 Ciani Byrom (Women’s Basketball)

11-23 Thashaina Seraus (Bowling)

11-23 Dominique Elliott (Men’s Basketball)

11-30 Moengarora Subritzky (Women’s Basketball)

11-30 Devin Martin (Men’s Basketball)

12-07 Thashaina Seraus (Bowling)

12-07 Jordan Leon (Indoor Track)

12-14 Dominique Elliott (Men’s Basketball)

12-14 Ciani Byrom (Women’s Basketball)

12-21 Devin Martin (Men’s Basketball)

12-21 Dontae Caldwell (Men’s Basketball)

12-29 Devin Martin (Men’s Basketball)

12-29 Derrico Peck (Men’s Basketball)

1-6 Dominique Elliott (Men’s Basketball)

1-6 Bakari Copeland (Men’s Basketball)

1-11 Rico Duncan (Indoor Track/Field)

1-11 Shelasia Leitch (Indoor Track/Field)

1-18 Devin Martin (Men’s Basketball)

1-18 Danielle August (Bowling)

1-25 Tarayana Kelly (Women’s Basketball)

1-25 Moengarora Subritzky (Women’s Basketball)

2-2 Dontae Caldwell (Men’s Basketball)

2-2 Dypna Umunakwe (Indoor Track/Field)

2-9 Dominique Elliot (Men’s Basketball)

2-9 Shelasia Leitch (Indoor Track)

2-16 Khalil Rmidi Kinini (Indoor Track)

2-16 Ciani Byrom (Women’s Basketball)

2-22 Dominique Elliott (Men’s Basketball)

2-22 Ciani Byrom (Women’s Basketball)

2-27 Jamison Trower (Baseball)

2-27 Emily Diseroad (Softball)

3-7 Bakari Copeland (Men’s Basketball)

3-7 Taryana Kelly (Women’s Basketball)

3-14 Jalesa Johnson (Bowling)

3-14 Thashaina Seraus (Bowling)

3-21 MacKenzie Brown (Softball)

3-21 Shelasia Leitch (Outdoor Track)

3-28 Khalil Rmidi Kinini (Outdoor Track)

3-28 Loundy Desire (Outdoor Track)

4-4 Naje Benton (Outdoor Track)

4-4 Jamison Trower (Baseball)

4-11 Mark Blackmon (Outdoor Track)

4-11 Nicovia Carter (Outdoor Track)

4-18 Shauntel Lucius (Outdoor Track)

4-18 Trenece Nash (Softball)

4-25 Thashaina Seraus (Bowling)

4-25 Regyn Davis-Young (Outdoor Track)

4-25 Adrienne Guerra (Softball)


 

 

Get Social

  • Loading Tweets...
    1 second ago

SCHEDULE

PHOTO GALLERY